Що це за висипання та в яких місцях вони локалізуються?
Локалізація висипів може бути різною. Вона залежить від внутрішніх процесів в організмі, хронічних чи гострих захворювань внутрішніх органів. Часто висипання у вигляді прищів, акне, папул та пустул мають алергічний характер. Це можуть бути хронічні дерматози, контактні та атопічні дерматити, бактеріальні або вірусні ураження шкіри при імунодефіцитних станах та при порушенні особистої гігієни. Найчастіше всі ці висипання приносять дискомфорт: можуть проявлятися свербінням, сухістю, лущенням, поколюванням, хворобливістю, печінням. При деяких захворюваннях, втім, висипання можуть локалізуватися у місцях, недоступних оку людини, і зовсім не нагадувати себе у вигляді тих чи інших симптомів. До них відносяться гемангіоми, петехії, судинні зірочки, телеангіектазії та інші судинні зміни шкіри. Прищі на ліктях і колінах причини появи дивыться за цим посиланням https://varto.org.ua/?p=18850.
Первинні висипання з’являються на абсолютно здоровій дермі у вигляді пустул з гнійним вмістом або папул у вигляді легкого почервоніння, що височить над рівнем шкіри. Пізніше з первинних елементів можуть утворюватися вторинні: постакне, застійні плями, гіперпігментація. Вони залишаються на шкірі тривалий час.
Що може спровокувати появу висипів на тілі?
Не будемо брати до уваги підлітковий період. На перше місце серед можливих причин я поставила б гормональні збої. У чоловіків, спортсменів може бути дисбаланс статевих гормонів, наприклад, тестостерону. Підвищений рівень цього гормону у жінки, якщо вона веде активний спосіб життя, часто займається спортом, може спостерігатися і провокувати висипання. Якщо гормони щитовидної залози та гормони стресу не знаходяться в межах норми, і це може бути причиною висипів. На другому місці – захворювання ШКТ (хронічний гастрит, дисбактеріоз кишечника, патології печінки та жовчного міхура), алергічні реакції, харчова непереносимість та нездорові експерименти з харчуванням. На останньому місці — помилки у догляді, які останнім часом все рідше зустрічаються. Так, якщо у людини досить чутлива шкіра, висип може спровокувати пілінг з високим вмістом кислот. Що стосується висипань на спині та сідницях, причиною їх появи може бути порушення правил особистої гігієни, невідповідний одяг. Контактний дерматит можуть спровокувати шерсть, латекс, синтетичні тканини.
Як скоригувати догляд за шкірою за наявності висипів на тілі?
Якщо йдеться про запальні елементи в гострій стадії (їх локалізується 10 і більше), варто відмовитися від сироваток та концентратів з високим вмістом кислот, ретинолу, з вираженим парфумерним запахом, ароматичками. Це всі ті склади, які дратуватимуть і без того проблемну шкіру і провокуватимуть більші висипання. З цієї ж причини відмовтеся від скрабів і щіток, спиртовмісних лосьйонів, особливо з ланоліновим спиртом, які зневоднюють шкіру і порушують роботу сальних залоз. Використовуйте м’які пінки, флюїди, дерматологічні мазі, мило та гелі для душу, підібрані лікарем-дерматологом; стежте за тим, щоб висипання добре підсихали (у деяких випадках можуть допомогти засоби з дуже низьким вмістом саліцилової, гліголевої, азелаїнової та мигдальної кислот) і на них утворювалася скоринка. Ваше завдання – пом’якшувати та зволожувати шкіру, причому засобами на основі природних емолентів, тобто природних зволожувачів: це можуть бути сечовина, гліцерин, ліпіди.
Уникайте механічних пошкоджень запальних елементів, не намагайтеся виймати їх вміст самостійно. І не забувайте про правила особистої гігієни. Так, бажано відмовитися від багаторазового використання рушників на користь одноразових серветок, якими просто промочувати шкіру.
Якщо людину турбують закриті комедони, чорні крапки, які часто локалізуються в зоні декольте і на спині, бажано використовувати засоби, які максимально “розпушують” і розм’якшують поверхню рогового шару: це засоби з саліциловою кислотою, м’які ензимні пудри. Тим самим ви добре відлущите ороговілі частинки шкіри з її поверхні. З очищенням пор та підсушуванням шкіри також добре справляються маски на основі глини.
Якщо шкіра схильна до жирності, чорних точок та висипань, врахуйте ще кілька нюансів:
Уникайте масел: лляної, оливкової, олії персикових і виноградних кісточок, мінеральних масел. Вони комедогенні. Єдина олія, яку можна наносити, але тільки локально – це олія чайного дерева. Воно підсушує та знімає набряк.
Шукайте у складі кислоти (5-10%). На користь підуть молочні пілінги чи креми, що містять молочну кислоту. Вона зволожує шкіру. А саліцилова та гліколева кислоти відлущують, сприяють оновленню клітин, мають легкий антисептичний ефект.
При постакне, пігментації, застійних плямах показаний ретинол. Він, по-перше, нормалізує роботу сальних залоз, по-друге, прискорює клітинне оновлення, по-третє.