Спирт етиловий – про цей спирт йдеться. Застосовується у медичних цілях як зовнішньо, і внутрішньо. Особливо у свята.
Власне, цей спирт, який називають питним, зазвичай так само називають медичним. Це водно-спиртова суміш: 95,6% спирту та 4,4% води. У цих 4,4 присутні всі інші домішки, у тому числі й ті самі сивушні олії, від яких вранці бувають тяжкі наслідки. Чому спирт не може бути 100°, а лише 96°? Це все через фізичні закони. Є два моменти. Один з них – спирт гігроскопічний, тобто прагне ввібрати в себе більше вологи. Якщо налити в склянку спирт і увійти в лазневу парилку, то водяна пара активно почне поглинатися спиртом. З парної ви вийде з іншим спиртом. Вміст спирту в ньому трохи знизиться, води стане трохи більше. Але зовсім небагато. Уявіть, що вам вдалося отримати 100% спирт. Через якийсь час він набере водяної пари з повітря та стане 99,5°. Але це не головна причина відсутності у продажу стовідсоткового спирту. Чим медичний спирт відрізняється від харчового читайте тут https://sunduk-pub.kiev.ua/?p=649.
Спирт зазвичай отримують методом дистиляції органічного сусла, що перебродив. Отриманий продукт піддають ректифікації – це та сама перегонка, але відбувається протиточний масообмін між парою і рідиною. В результаті отримуємо спирт-ректифікат, в якому в рівновазі знаходяться спирт та вода, саме у тій пропорції 95,6/4,4. І так як ця рідина азеотропна, тобто складові цю суміш інгредієнти киплять при однаковій температурі, далі скільки не переганяй цю суміш, результат буде колишній – 95,6 °.
Але нам потрібен справжній спирт 100%, а не цей 96% жіночий напій. Чи можна його одержати? Так, можна отримати. Загалом проблем немає. Для цього потрібно у будь-який спосіб видалити воду з нашого ректифікату, ті самі 4% відсотка. Як ви зрозуміли, потрібно ввести в спирт речовини, які зв’яжуть воду, і потім цю зв’язану воду із суміші видалити. Методи є, хімічні реагенти є, але весь цей процес настільки дорогий, що спочатку треба вирішити: чи варто вичинки.
Такий спирт виробляють. Він застосовується у хімічній промисловості для якихось особливо складних технологічних процесів. І коштує він значно дорожче за звичайний медичний спирт. Зберігають його в герметичних судинах, тому що, ви пам’ятаєте, спирт гігроскопічний. Трохи трохи позівався, і він уже не 100°, а лише 99,5°.